Lešnik je voćna vrsta koja spada u grupu jezgrastih plodova i ima širok areal rasprostranjenosti. Iako nije najzastupljenija voćka na globalnom nivou, proizvodnja lešnika se sve više povećava, naročito u evropskim, američkim i azijskim zemljama, dok je u Australiji i Africi zastupljena u manjoj meri. U kontinentalnoj proizvodnji voća, voćke poput jabuka, krušaka, breskvi i šljiva zauzimaju dominantan udeo, sa čak 90% od ukupne proizvodnje. Lešnik je, međutim, i dalje nešto manje zastupljen, a njegova proizvodnja u mnogim zemljama je u porastu, naročito u poslednjim decenijama.
Jedan od razloga što lešnik nije toliko popularan u proizvodnji je dug period koji je potreban da bi voćka ušla u pun rod, ali i tradicija ekstenzivnog gajenja, gde je lešnik često bio uzgajan kao šumska biljka. Međutim, poslednjih godina situacija se menja i sve više se prelazi na plantažnu proizvodnju, koja donosi brojne prednosti. Plantažno gajenje lešnika omogućava intenzivnu proizvodnju i bolji prinos, a sve veći broj poljoprivrednika odlučuje se za ovu vrstu proizvodnje zbog velikih ekonomski koristi koje ona donosi.
Iako lešnik nije među najzastupljenijim vrstama voća u Srbiji, situacija se u poslednjim godinama menja. U našoj zemlji trenutno se godišnje proizvodi manje od 1000 tona lešnika, što pokriva samo oko 10% domaćih potreba. Veliki deo proizvodnje obavlja se na okućnicama i manjim parcelama, dok se lešnici povremeno gaje i kao živa ograda. Međutim, u poslednje vreme, sve je više plantažnih zasada, gde se koristi moderni pristup i komercijalno gajenje sorti koje su najpoznatije na svetskom tržištu, kao što su italijanske sorte leske.
Danas se godišnje u našoj zemlji zasade oko 20.000 sadnica kvalitetnih sorti lešnika, kalemljenih na mečiju lesku, dok se 2-3 puta više sadnica proizvodi iz izdanaka. Iako se broj plantaža povećava, još uvek se procenjuje da se godišnje podiže oko 120 hektara plantažnih zasada. Takav trend rasta ukazuje na to da će lešnik postati sve značajnija voćka u našoj zemlji u budućnosti, a plantažno gajenje će doprineti da proizvodnja bude veća i kvalitetnija.
Lešnik se smatra izuzetno vrednim voćem zbog svojih hranljivih sastojaka i koristi u ishrani. Pored toga, zbog svoje vrednosti u agrikulturi i industriji, lešnik ima sve veći značaj i u ekonomskom smislu. S obzirom na to da se sve više gaji u plantažnoj proizvodnji, njegova budućnost u Srbiji deluje svetla, a tržište ovog voća će sigurno rasti u narednim godinama.
Za kraj, važno je istaći da se gajenje lešnika u plantažama u Srbiji pokazalo kao dobar poslovni potez, a uvođenje savremenih tehnologija i metoda proizvodnje dodatno će doprineti njegovoj popularnosti i većoj proizvodnji. U narednim godinama možemo očekivati dalji rast plantažnih zasada i porast proizvodnje lešnika, što će svakako pozitivno uticati na poljoprivredu u zemlji.
Оставите одговор