Zimska rezidba voćaka: Priprema za narednu sezonu

Zimska rezidba voćaka je ključna za zdravlje i dugoročni razvoj biljaka. Ova rezidba se obavlja u periodu kada voćke ulaze u stanje mirovanja, obično tokom kasne jeseni ili zime, nakon što su lišće i plodovi opali. Kroz zimske meseci, biljke su u fazi odmora, što ih čini otpornijim na stres izazvan obrezivanjem. Zimska rezidba ne samo da poboljšava estetski izgled voćki, već je i presudna za unapređenje njihove produktivnosti i dugovječnosti.

Ciljevi zimske rezidbe

Jedan od glavnih ciljeva zimske rezidbe je uklanjanje suvišnih, oštećenih ili bolesnih grana. Ove grane ne samo da ne doprinose plodonošenju, već mogu i dalje predstavljati izvor bolesti i infekcija, koje mogu širiti u zdravim delovima voćke. Zimska rezidba omogućava da biljka dobije više energije za rast i plodonošenje, jer se uklanjanjem nepotrebnih grana usmerava sva energija ka onima koje donose plodove.

Takođe, zimska rezidba ima za cilj i oblikovanje voćke, kako bi se obezbedila optimalna raspodela svetlosti unutar krošnje, čime se povećava kvalitet plodova i omogućava lakši pristup pri berbi. Pored toga, pravilno oblikovana voćka je manje podložna oštećenjima izazvanim snežnim opterećenjem ili jakim vetrovima, što doprinosi njenoj stabilnosti i dugoročnoj održivosti.

Kada obaviti zimski rez?

Idealno vreme za zimsko obrezivanje je od kraja novembra do kraja februara, dok je biljka u stanju mirovanja. Zimska rezidba treba da se obavi pre nego što dođe do početka vegetacije, kako bi voćka imala dovoljno vremena da se oporavi i počne sa novim rastom čim proleće stigne. Obrezivanje u ovom periodu je posebno korisno jer biljke nisu pod stresom zbog prekomernog gubitka vode ili visoke temperature, što se može desiti tokom letnjih meseci.

Međutim, važno je napomenuti da previše hladni dani mogu negativno uticati na voćke, pa se obrezivanje treba izbegavati u izuzetno hladnim uslovima, jer može doći do zamrzavanja rana i povećanja šanse za infekcije. Zbog toga je preporučljivo obavljati rezidbu kada su temperature umerene, oko 0-5°C.

Vrste zimske rezidbe

Postoji nekoliko vrsta zimske rezidbe, u zavisnosti od ciljeva koji se žele postići. Prvi tip je „obnavljajuća rezidba“, koja je pogodna za starije ili zapuštene voćke koje su prestale da rađaju plodove. Obnavljajuća rezidba podrazumeva uklanjanje većeg broja starih, oštećenih i bolesnih grana, čime se stimuliše novi rast i obezbeđuje da biljka ponovo postane plodna.

Drugi tip je „formirajuća rezidba“, koja je posebno važna kod mladih voćki. Ovaj tip obrezivanja koristi se kako bi se oblikovala kruna i pravilno usmerio rast grana. Mlade voćke često ne razvijaju pravilnu formu ako se ne reže na vreme, pa je bitno da se obezbedi odgovarajući oblik krune kako bi voćka tokom vremena mogla optimalno da raste i donosi plodove. U ovoj fazi obrezivanja, obično se skraćuju centralne grane i uklanjaju izbojci koji rastu pod neprirodnim uglom.

Treći tip, „pripremna rezidba“, obuhvata obrezivanje voćaka koje su već u plodonošenju, sa ciljem poboljšanja kvaliteta i kvantiteta plodova. Ovaj tip rezidbe fokusira se na uklanjanje starih i neproduktivnih grana, kao i na prorade rodnih grana, čime se omogućava da voćka ulaže više energije u proizvodnju plodova. Ovaj oblik rezidbe je posebno koristan za voćnjake koji žele da unaprede kvalitet plodova i smanje potrebu za hemijskim tretmanima.

Značaj zimske rezidbe za plodove

Zimska rezidba ne samo da pomaže u održavanju zdravlja voćke, već ima i direktan uticaj na kvalitet plodova. Uklanjanjem oštećenih ili suvišnih grana, voćka može usmeriti više energije u plodove, što rezultira većim i kvalitetnijim plodovima. Zimska rezidba takođe poboljšava cirkulaciju vazduha i svetlosti unutar krošnje, što smanjuje rizik od razvoja gljivičnih oboljenja i omogućava plodovima da se ravnomerno razvijaju.

Voćke koje se redovno obrezuju zimi često donose plodove u većem broju, ali i boljoj kvaliteti. Plodovi su obično veći, slađi i sa manje oštećenja, jer imaju više vremena da se razvijaju pod optimalnim uslovima. Uzimajući u obzir da mnoge voćke donose plodove na starijim granama, pravilna zimska rezidba omogućava bolju proizvodnju i povećava dugoročni prinos.

Zaključak

Zimska rezidba voćaka predstavlja ključnu praksu za održavanje zdravlja biljaka i postizanje visokog prinosa. Ovaj postupak pomaže u oblikovanju krošnje, uklanjanju suvišnih i oštećenih grana, kao i u poboljšanju kvaliteta plodova. Pravilno obavljena zimska rezidba omogućava voćkama da tokom proleća brzo započnu svoj rast i plodonošenje, čime se osigurava bolja produktivnost i dugoročna održivost voćnjaka. Bez obzira na vrstu voćke, zimska rezidba je esencijalni element za postizanje optimalnog rasta i razvoja biljaka.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *