Zimska rezidba voćaka: Ključ za zdrav i plodan voćnjak

Zimska rezidba voćaka, ili rezidba na zrelo, obavlja se u periodu od opadanja lišća do početka vegetacije u proleće. U kontinentalnom području, najpogodniji meseci za obavljanje ovog zadatka su januar i februar, dok u primorskim krajevima decembar i januar obeležavaju optimalno vreme. Zimska rezidba se smatra najvažnijim trenutkom u ciklusu nege voćaka, jer omogućava pravilnu regeneraciju i zdravlje biljke.

Jedan od ključnih razloga za obavljanje rezidbe u ovom periodu je činjenica da su voćke u zimskom periodu u stanju mirovanja. Tokom zime, drvo je u fazi kad su svi sokovi u voćkama povučeni u koren i grane. Ove materije, koje su tokom leta bile u vrhovima grana, sada su povučene u korenove sisteme, što omogućava da se biljka manje iscrpljuje prilikom rezidbe. Ako se rezidba obavi u proleće ili kasnu jesen, može doći do gubitka rezervnih materija koje su potrebne za rast novih izdanaka, što može uticati na proizvodnju plodova.

Zimska rezidba takođe omogućava bolji razvoj korenovog sistema i krupnije plodove. Voćke koje se orezuju u januaru ili februaru pokazuju brži prirast i zdraviji razvoj korena, što je presudno za plodnost tokom narednih sezona. Rezidba, osim što pomaže u zdravlju biljke, obezbeđuje i produženi rast mladih izdanaka u proleće, što doprinosi bujnom rastu voćke u narednim mesecima.

Opšta pravila za rezidbu voćaka

Rezidba voćaka je stručan posao koji zahteva određena znanja i iskustva. Iako mnogi ljudi misle da je potrebno samo orezati grane koje su suve ili oštećene, stvar je mnogo složenija. U suštini, rezidba mora da bude strateška, kako bi se omogućio optimalan razvoj biljke, a ne da bi se samo uklonile suve ili oštećene grane. U zavisnosti od tipa voćke i njenih potreba, razmatra se i intenzitet rezidbe.

Kada je voćka starija, potrebna je veća rezidba. Međutim, ako je korenov sistem biljke dobro razvijen, potrebno je manje rezati. Održavanje uravnoteženog sistema između korena i krošnje od esencijalne je važnosti. Ako koren oslabi zbog bolesti, loših zemljinskih uslova ili prekomernog zalivanja, rezidba mora biti intenzivnija. U suprotnom, može doći do opadanja vitalnosti biljke. U nekim slučajevima, određene vrste voćaka, poput breskve, koje rađaju na jednogodišnjem drvetu, zahtevaju intenzivniju rezidbu kako bi se obezbedilo obnavljanje rodnog drveta.

Pored ovih osnovnih pravila, takođe je važno uzeti u obzir kako oblik krune voćke utiče na rezidbu. Ako je kruna prirodnog oblika, rezidba je manja i manje invazivna. Međutim, u slučaju kada se koristi dirigovani oblik, intenzitet rezidbe se povećava. Rezidba treba da se prilagodi i gustini krune; u slučaju preguste krošnje, potrebno je prorediti grane kako bi sunčeva svetlost mogla da prodre do svih delova biljke.

Specifičnosti za pojedine vrste voćaka

Svaka voćka ima specifične zahteve u vezi sa rezidbom, pa je važno poznavati ove karakteristike kako bi se odabrao pravi pristup za svaku vrstu. Na primer, breskva je voćka koja zahteva posebnu pažnju jer se njen vek u voćnjaku obično svodi na 6-10 godina. Zbog toga je svake godine potrebno obnavljati jednogodišnje drvo kako bi se osigurala zdrava i plodna proizvodnja. S druge strane, jabuke i kruške imaju složeniji sistem razvoja rodnog drveta, pa se njihova rezidba mora izvoditi precizno kako bi se omogućio optimalan broj i kvalitet plodova.

Za jabuke, najvažniji aspekt je razumevanje razlike između rodnih i nerodnih grana. Uzimajući u obzir da jabuke najbolje rađaju na kratkim rodnim granama, stručnjaci savetuju da se ove grane ne skraćuju, ali da se obavlja proređivanje kako bi se omogućio bolji pristup svetlosti i bolja cirkulacija vazduha.

Kruške, s druge strane, kao i jabuke, proizvode rod na kratkim granama. Ipak, razlika je u tome što kruške mogu formirati duže rodne grane koje treba pažljivo orezivati kako bi se izbegla prekomerna gustoća, koja može smanjiti kvalitet plodova. Od ključnog značaja za kruške je da se pruži dovoljno svetlosti za sve delove krune, jer inače može doći do problema sa plodonošenjem.

Zaključak

Zimska rezidba voćaka je ključna za zdravlje i dugoročnu produktivnost vašeg voćnjaka. Iako može delovati kao jednostavan zadatak, pravilno izvođenje rezidbe zahteva poznavanje specifičnih potreba svake vrste. Prilagodite tehniku rezidbe prema specifičnostima voćke, njenoj starosti, vrsti i stanju korena, kako biste postigli najbolji rezultat u proizvodnji zdravih plodova. Na kraju, nemojte se plašiti da probate nove pristupe i tehnike, jer učenje o rezidbi može biti dugoročno vrlo korisno za vaš vrt.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *