Pravila rezidbe za šljive, višnje i orah

Rezidba šljiva, višanja i oraha je specifična jer svaka od ovih voćki ima jedinstvene karakteristike rasta koje treba uzeti u obzir kako bi se obezbedio zdrav razvoj biljaka i visok prinos. Ove vrste voća reaguju na različite vrste rezidbe i zahteva posebnu pažnju, a pravilnim orezivanjem može se značajno poboljšati kvalitet plodova, kao i produžiti životni vek biljaka.

Rezidba šljiva

Šljive su voćke koje zahtevaju specifičan pristup obrezivanju, jer mogu brzo rasti i razvijati guste krošnje koje ometaju cirkulaciju vazduha i svetlosti. Zbog toga je veoma važno redovno sprovoditi rezidbu kako bi se sačuvala ravnoteža između rasta biljke i njenog plodonosnog potencijala.

Osnovno pravilo prilikom rezidbe šljive je uklanjanje starih, sušnih i bolesnih grana, ali i skraćivanje mladih izdanaka koji se nalaze preblizu glavnim granama. Šljive najbolje reaguju na „obnovljivu“ rezidbu, koja podrazumeva orezivanje biljke tako da se podstakne rast novih mladih izdanaka koji će biti plodonosni u narednim sezonama. Grane koje su slabe, oštećene ili rastu prema unutrašnjosti krošnje treba ukloniti kako bi se omogućio veći ulaz svetlosti i vazduha u unutrašnjost biljke.

Važno je napomenuti da prekomerno orezivanje može negativno uticati na prinos šljive, pa je stoga važno da rezidba bude umerena. Najbolje vreme za obrezivanje šljive je tokom zime, nakon što opadne lišće, ali pre nego što dođe do prvih prolećnih mrazeva.

Rezidba višanja

Višnje, kao i šljive, spadaju u voćke koje zahtevaju specifičan pristup rezidbi kako bi se očuvala njihova plodnost. Rezidba višanja obuhvata uklanjanje starih i sušnih grana, kao i prozračivanje krošnje. Cilj je postići ravnomeran raspored grana i omogućiti dobar protok vazduha i svetlosti kroz krošnju. Orezivanje višanja obično se vrši na početku zime, kada biljka miruje.

Za razliku od šljive, višnje se obrezuju sa ciljem da se ne preoptereti biljka i da se omogući maksimalna koncentracija hranljivih materija u plodovima. Uklanjanje suvišnih bočnih izbojaka, kao i skraćivanje predugih grana, podstiče bolji razvoj cvetova i plodova. Takođe, uklanjanje grančica koje rastu previše prema unutrašnjosti krošnje može sprečiti nastanak bolesti i smanjiti rizik od infekcija.

Kao i kod šljiva, umerena rezidba je ključna za dobar prinos i zdravlje biljaka. Prekomerno orezivanje može smanjiti broj plodova, pa je stoga važno održati ravnotežu.

Rezidba oraha

Orah je specifičan po tome što razvija veliku krošnju, pa mu je potrebna pažljiva rezidba kako bi se obezbedila ravnoteža između rasta i plodnosti. Orah se obrezuje uglavnom na starijim stablima, dok je kod mladih biljaka rezidba minimalna. Orezivanje oraha ima za cilj uklanjanje starih, bolesnih ili oštećenih grana, kao i stvaranje prostora za rast novih grana koje će doneti plodove.

Zimska rezidba oraha podrazumeva skraćivanje bočnih izdanaka i uklanjanje grana koje rastu prema unutrašnjosti krošnje. Na ovaj način se omogućava da više svetlosti prodre u krošnju, što poboljšava razvoj novih plodova. Takođe, važno je izbegavati prekomerno orezivanje, jer orah sporo reaguje na agresivnu rezidbu. Iako orezivanje oraha obično nije tako intenzivno kao kod drugih voćaka, potrebno je obratiti pažnju na kvalitet grana i njihov pravilan raspored u krošnji.

Orah je voćka koja se orezuje i u fazi mladosti, ali na način koji omogućava stvaranje stabilnog temelja za kasniji rast i plodnost. Najbolje vreme za orezivanje oraha je zimi, kada biljka miruje, kako bi se smanjio stres na stablo i omogućilo mu da se oporavi pre početka vegetacije.

Specifičnosti rezidbe za svaku vrstu voća

Svaka od ovih voćki zahteva specifičan pristup prilikom rezidbe, jer različite vrste imaju različite obrasce rasta i reakcije na orezivanje. Šljive i višnje se obrezuju kako bi se podstakao rast novih plodonosnih grana i obezbedila ravnomerna raspodela svetlosti u krošnji, dok je kod oraha važno održati ravnotežu između rasta i plodnosti.

Takođe, vreme rezidbe igra veliku ulogu. Šljive i višnje najbolje reaguju na zimsko obrezivanje, dok orezivanje oraha može da se sprovodi u manjoj meri i u specifičnom periodu. Orezivanje oraha obično ne treba da bude previše agresivno, jer prekomerno uklanjanje grana može smanjiti plodnost stabla.

Za sve ove voćke važno je poštovati osnovne principe rezidbe, kao što su uklanjanje bolesnih, sušnih i oštećenih grana, obezbeđivanje prozračivanja krošnje, kao i očuvanje ravnoteže između rasta i plodnosti biljke.

Zaključak

Pravilna rezidba šljiva, višanja i oraha je ključna za očuvanje zdravlja biljaka i postizanje visokog prinosa. Svaka od ovih voćki zahteva specifičan pristup, s obzirom na njihov način rasta i reakciju na obrezivanje. Poštovanjem osnovnih pravila i tehniku orezivanja, voćari mogu osigurati zdravlje svojih biljaka, veći prinos i bolji kvalitet plodova.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *