Rezidba voćaka je ključna za zdravlje i plodnost biljaka, ali način obrezivanja varira u zavisnosti od vrste voća. Svaka vrsta voćke ima svoje specifične potrebe, a poznavanje tih potreba omogućava voćaru da postigne optimalan prinos i očuva zdravlje biljke. Različite vrste voća reaguju na rezidbu na različite načine, pa je važno prilagoditi tehniku obrezivanja svakom tipu voćke.
Jabuke i kruške
Jabuke i kruške spadaju u vrste voćaka koje zahteva pažljivo planiranje rezidbe, jer pogrešan način obrezivanja može dovesti do smanjenja prinosa i kvaliteta plodova. Ove voćke imaju oblik piramide, sa centralnim vođom (glavnom granom) koja dominira. Zimska rezidba kod jabuka i krušaka obuhvata skraćivanje bočnih grana, uklanjanje suvišnih ili bolesnih izbojaka, kao i prozračivanje krošnje.
Kod jabuka i krušaka važno je ostaviti osnovne grane na stablu, a manje grane koje se ukrštaju ili rastu prema unutrašnjosti treba ukloniti. Osnovni cilj je da se krošnja oblikuje tako da svetlost i vazduh mogu slobodno da dospeju do svakog dela biljke. Kod mladih stabala često se sprovodi formativna rezidba koja pomaže u oblikovanju željenog oblika krošnje.
Breskve i nektarine
Breskve i nektarine imaju specifičan način rasta i zahtevaju dinamičniji pristup rezidbi. Za razliku od jabuka i krušaka, breskve i nektarine često imaju slabiji korenov sistem i potrebna im je redovna rezidba kako bi se podstakao rast i plodnost. Zimska rezidba breskvi i nektarina obuhvata uklanjanje starih grana, skraćivanje mladih izbojaka i obezbeđivanje ravnomernog rasta svih grana.
Za breskve i nektarine, važno je da rezidba ne bude previše agresivna, jer prekomerno orezivanje može dovesti do smanjenja prinosa. Takođe, ove biljke se podstiču da razvijaju nove izdanke iz starijih delova stabla, čime se omogućava bolje stvaranje plodova u narednoj sezoni.
Šljive i višnje
Šljive i višnje zahtevaju specifičan pristup rezidbi, jer njihova struktura krošnje može postati previše gusta, što ometa cirkulaciju vazduha i svetlosti. Rezidba ovih voćaka ima za cilj stvaranje ravnomernog rasporeda grana, kao i uklanjanje oštećenih ili bolesnih delova. U tom procesu, trebalo bi obratiti pažnju na to da grane koje rastu prema unutrašnjosti krošnje ili koje su preblizu jedne drugoj budu orezane, kako bi se omogućio bolji protok vazduha.
Za šljive i višnje, koristi se metoda obrezivanja koja se bazira na skraćivanju bočnih grana i uklanjanju starih i nerodnih delova. Ove voćke dobro reaguju na „obnovljivu“ rezidbu, koja podstiče njihovu plodnost i produžava životni vek biljaka.
Vinove loze
Vinova loza je specifična vrsta koja zahteva posebnu pažnju kada je u pitanju rezidba. Vinova loza se obrezuje u dve faze – zimskoj i letnjoj. Zimska rezidba vinove loze obuhvata skraćivanje glavnih grana na određeni broj očiju, dok letnja rezidba podrazumeva uklanjanje neželjenih izbojaka koji nepotrebno troše energiju biljke.
Pravilna zimska rezidba vinove loze doprinosi zdravlju biljke, boljoj raspodeli hranljivih materija i stvaranju većih grožđa. Preporučuje se orezivanje loze na dva do četiri očiju, u zavisnosti od sorte, a suvišne ili preduge grane treba ukloniti kako bi biljka mogla da usmeri energiju na proizvodnju grožđa.
Orah
Orah je specifična voćka koja se orezuje na drugačiji način. Ova vrsta voća ima snažan rast i obično se orezivanje sprovodi samo na starijim stablima kako bi se oblikovala krošnja i uklonili mrtvi i bolesni izbojci. Za mlade biljke, obrezivanje treba biti minimalno, dok se na starijim stablima odstranjuju suve grane, kao i bočni izdanci koji ometaju rast glavne krošnje.
Maline, kupine i druge bobičaste voćke
Bobičaste voćke, poput malina, kupina i jagoda, takođe imaju specifične zahteve kada je u pitanju rezidba. Ove biljke neprestano razvijaju nove izdanke, a obrezivanje je ključno za održavanje njihovog zdravlja i plodnosti. Za maline i kupine, obrezivanje se sprovodi u proleće ili jesen, i to na način da se uklone stare grane koje su već donose plodove. Ovo podstiče rast novih, plodonosnih izbojaka koji će donositi plodove u narednoj sezoni.
Za bobičaste voćke važno je obezbediti i dovoljnu količinu svetlosti i prostora za rast, što se postiže pravilnom rezidbom i uklanjanjem prekomernih izbojaka. Kvalitet plodova se značajno povećava ukoliko su biljke pravilno orezane i imaju dovoljno prostora za rast.
Zaključak
Specifičnosti rezidbe po vrstama voća ključno je poznavati kako bi se postigao optimalan prinos i očuvalo zdravlje biljaka. Različite vrste voćaka reaguje različito na obrezivanje, pa je važno prilagoditi tehniku rezidbe svakom tipu biljke. Orezivanje koje uzima u obzir specifične potrebe svake vrste voća doprinosi zdravlju voćnjaka, većoj plodnosti i boljoj kvaliteti plodova.
Оставите одговор