Greške prilikom sadnje voćaka i kako ih izbeći

Sadnja voćaka je ključni korak u izgradnji zdravog i plodnog voćnjaka. Uspješno sadnja znači i zdrav početak za vašu voćku, dok nepravilno obavljena sadnja može uzrokovati slab razvoj i čak potpuni neuspeh u rastu biljaka. Iako se na prvi pogled čini jednostavno, postoji nekoliko često pravljenih grešaka koje mogu ozbiljno uticati na uspeh sadnje. U ovom tekstu, podelićemo sa vama najčešće greške i savete kako da ih izbegnete.

1. Loše pripremljena rupa za sadnju

Jedna od najčešćih grešaka koja se pravi prilikom sadnje voćaka jeste nepravilno iskopana rupa. Za uspešnu sadnju, rupa mora biti dovoljno velika da koren sadnice ima dovoljno prostora za širenje. Rupa treba biti prečnika 100-120 cm i dubine najmanje 60 cm. Naročito na težim zemljištima, preporučuje se da se rupa iskopava najmanje mesec dana pre sadnje kako bi se omogućilo zemljištu da se oporavi.

2. Pogrešna dubina sadnje

Dubina sadnje je ključna. Sadnice ne treba saditi previše duboko, jer to može ometati normalan rast. Prava dubina se obezbeđuje pomoću sadne daske. Postavite dasku horizontalno na površinu i pazite da korenov vrat sadnice bude u visini gornje ivice daske. Mesto kalemljenja treba biti najmanje 10 cm iznad zemlje, jer sadnja kalemljenih voćaka s kalemom u zemlji može dovesti do propadanja biljke.

3. Nepravilno pripremljene sadnice

Sadnice treba pažljivo pregledati pre sadnje. Koren sadnice treba se odseći ukoliko je oštećen, a oštrim makazama treba ispraviti koren tako da rana bude što manja. Takođe, važno je da se sadnice pre sadnje drže 24 časa u vodi ili u smesi balege i ilovače, kako bi se osvežile i ubrzao njihov rast.

4. Nepoštovanje vrste zemljišta

Zemljište mora biti pripremljeno na odgovarajući način. Na primer, sadnice se ne smeju saditi u zemlji koja je previše vlažna ili previše suva. Za uspešno sadnju, važno je da zemlja bude dovoljno rastresita i prozračna. Ako je tlo previše kompaktno, koreni sadnice neće moći da se šire, što može usporiti rast i razvoj biljke.

5. Pogrešna primena đubriva

Dodavanje mineralnih đubriva treba da bude vrlo precizno. Đubriva treba koristiti samo u skladu sa preporukama stručnjaka, jer prekomerno đubrenje može štetiti korenovom sistemu. Takođe, đubrivo treba dobro pomešati sa zemljom, kako bi se ravnomerno rasporedilo. Posebno treba biti oprezan sa stajnjakom, koji ne treba da se stavlja na dno rupe za sadnju, jer može izazvati opekotine na korenu. Umesto toga, stajnjak se stavlja oko sadnice nakon sadnje, u vidu prstena, i pokriva slojem zemlje.

6. Nedovoljno zalivanje nakon sadnje

Jedna od najvažnijih stvari nakon sadnje voćaka jeste pravilno zalivanje. Bez obzira na vlažnost zemljišta, nakon sadnje sadnice treba dobro zaliti, sve dok ne počnu da se pojavljuju mehurici na površini. Zalivanje pomaže da se sadnica dobro poveže sa zemljištem i da se izbegne pojava vazdušnih džepova oko korena. Nakon toga, preporučuje se da se oko sadnice nahrani suva zemlja kako bi se stabilizovao korenski sistem.

7. Zaštita od niskih temperatura

U područjima sa hladnim zimama, gde postoji opasnost od golomrazice, važno je obratiti pažnju na zaštitu sadnica. Ako je zima hladna, oko sadnice treba napraviti humku visine 20-30 cm kako bi se koren zaštitio od mraza. Ovaj sloj zemlje treba u proleće razgrnuti kako bi biljka mogla normalno da raste. Takođe, u jesen, pre nego što zima počne, može se napraviti zdelica oko sadnice kako bi se zaštitila od zečeva i drugih životinja koje bi mogle da je oštete.

8. Nepravilna rezidba

Nakon sadnje, sadnica ne treba da se orezuje odmah. Najbolje je sačekati do proleća i tada obaviti rezidbu, kako bi se uklonili suvi ili oštećeni delovi biljke. Rezidba se vrši pre početka vegetacije i ima za cilj da se podstakne rast i formiranje pravilne krošnje.

Zaključak

Pravilna sadnja voćaka je osnov za zdrav i plodan voćnjak. Izbegavanje najčešćih grešaka može značajno poboljšati šanse za uspešan rast i razvoj voćaka. Kada je sadnja pravilno obavljena, voćke će biti snažne i otporne na bolesti, a u budućnosti će obradovati bogatom berbom. Obavezno pratite savete stručnjaka i prilagodite tehnike sadnje specifičnostima vašeg zemljišta i klimatskim uslovima.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *